Historia

2018

W dniach 14 - 21 października w Dreźnie szachowa Reprezentacja Polski zdobyła Wicemistrzostwo w Mistrzostwach Świata Niepełnosprawnych.

W reprezentacji znaleźli się w większości członkowie Arkadii: Krzysztof Chęciak, Jerzy Strzelecki, Jerzy Marczukiewicz i Maciej Szalko oraz zawodnik Radomig Radom Mariusz Ćwiek.

Nasi zawodnicy ulegli jedynie drużynie niepełnosprawnych z Rosji. Trzecie miejsce zajęła niemiecka drużyna Niedersachsen.

Ponadto zawodnicy zostali nagrodzeni za wyniki indywidualne na poszczególnych szachownicach:

  1. II szachownica - Jerzy Strzelecki - srebrny medal
  2. III szachownica - Mariusz Ćwiek - złoty medal
  3. IV szachownica - Jerzy Marczukiewicz - srebrny medal
  4. Najlepszy rezerwowy - Maciej Szalko - złoty medal

Olimpiada Szachowa Niesłyszących w Manchester/Anglia - Polacy brązowymi medalistami, Polki – czwarte. W zespole męskim obok M.Łapaja i T.Miozgi - szachiści Arkadii: Jerzy Strzelecki, Marcin Chojnowski, Krzysztof Chęciak i Maciej Szalko. W zespole żeńskim dwie szachistki Arkadii: Malwina Szewczyk i Joanna Strześniewska.

Malwina Szewczyk i Joanna Strześniewska nie miały sobie równych w konkurencji niesłyszących kobiet podczas mistrzostw Polski w Krakowie.

2017

Lund/Szwecja. Jerzy Strzelecki indywidualnym mistrzem Europy niesłyszących w kategorii mężczyzn +60.

Warszawa – Złoty medal Malwiny Szewczyk i srebrny medal Jerzego Strzeleckiego w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Niesłyszących w Szachach.

Łuków - szachiści Arkadii Otwock drużynowym mistrzem Polski niesłyszących.

2016

Krzysztof Chęciak wygrał turniej Open podczas Indywidualnych Mistrzostw Świata Niesłyszących w Erywaniu/Armenia. Jerzy Strzelecki zdobył złoty medal w kat. mężczyzn +60. Na tych samych zawodach Malwina Szewczyk zdobyła srebro w kategorii kobiet w szachach błyskawicznych.

Łuków. Petronela Dapkiewicz złotą medalistką Indywidualnych mistrzostw Polski Niesłyszących w Warcabach 100-polowych, Krzysztof Chęciak - brązowym medalistą.

Radom. Arkadia Otwock drużynowym mistrzem Polski niesłyszących w szachach.

Kielce. Indywidualnymi wicemistrzami Polski niesłyszących w szachach zostali Malwina Szewczyk i Maciej Szalko. Brąz Jerzego Strzeleckiego.

2015

Warszawa. 11-letnia Malwina Szewczyk z Arkadii Otwock indywidualną mistrzynią Polski niesłyszących wśród seniorek! Srebrny medal Jerzego Marczukiewicza i brązowy Krzysztofa Chęciaka.

Drużynowe Mistrzostwa Europy niesłyszących w Baku/Azerbejdżan. Złoto męskiej drużyny a w niej obok M.Łapaja i T.Miozgi szachiści Arkadii Otwock: Krzysztof Chęciak, Jerzy Strzelecki, Marcin Chojnowski. Brąz drużyny kobiecej z szachistkami Arkadii: Malwiną Szewczyk i Joanną Strześniewską.

Marcin Chojnowski i Krzysztof Chęciak triumfowali w Pszczynie w silnym, międzynarodowym turnieju niesłyszących z okazji jubileuszu 90-lecia urodzin Pana Ludwika Kamińskiego - najstarszego czynnego szachisty niesłyszącego w Polsce.

Łuków. Krzysztof Chęciak wicemistrzem Polski niesłyszących w warcabach 64-polowych.

Łuków. Brązowy medal drużyny Arkadii Otwock w mistrzostwach Polski niesłyszących w warcabach 100-polowych.

Wybrano nowy zarząd klubu w skład którego weszli: Krzysztof Chęciak (prezes), Jerzy Marczukiewicz (skarbnik) i Aleksandra Frączyk (sekretarz).

2014

Olimpiada szachowa niesłyszących w Opatija/Chorwacja – srebro Polaków. W drużynie narodowej szachiści Arkadii: Krzysztof Chęciak, Jerzy Strzelecki i Marcin Chojnowski obok M.Łapaja, T.Miozgi i P.Walczaka.

Drugie miejsce Arkadii Otwock w drużynowych mistrzostwach polski niesłyszących w szachach tuż za klubem SKSN „Śląski” Rybnik (Otwock).

2013

Drugie miejsce Arkadii Otwock w drużynowych mistrzostwach polski niesłyszących w szachach tuż za klubem SKSN „Śląski” Rybnik (Łuków).

3-miejsce Krzysztofa Chęciaka w indywidualnych mistrzostwach Polski niesłyszących w warcabach 64-polowych (Łuków).

7-miejce szachowej drużyny Arkadii Otwock w XXI Klubowym Pucharze Europy Niesłyszących (Kowno/Litwa).

2012

Krzysztof Chęciak zdobył srebrny medal podczas indywidualnych mistrzostw świata w Ałmatach/Kazachstan w kat. Open.

Szachiści Arkadii Otwock: 1. Krzysztof Chęciak, 2. Marcin Chojnowski, 3. Maciej Szalko medalistami indywidualnych mistrzostw Polskiego Związku Olimpijskiego Głuchych (Giżycko).

Drużyna Arkadii Otwock - drużynowym mistrzem Polski niesłyszących w szachach (Łuków). Klubowa drużyna szachowa Arkadii – drużynowym mistrzem Polski niesłyszących (Łuków).

2011

Szachiści Arkadii Otwock: 1. Jerzy Marczukiewicz, 2. Jerzy Strzelecki, 3. Krzysztof Chęciak na podium indywidualnych mistrzostw Polski niesłyszących w Giżycku.

5 - miejsce szachistów Arkadii Otwock w XX Klubowym Pucharze Europy Niesłyszących (Liverpool/Anglia)

Krzysztof Chęciak laureatem ogólnopolskiego konkursu „ Człowiek bez barier”

Projektem pn.” Równe szanse pod żaglami, aktywizacja społeczna osób niesłyszących i głuchoniewidomych” rozpoczęliśmy w klubie coroczne, cieszące się wielkim zainteresowaniem –szkolenia żeglarskie dla osób niepełnosprawnych.

W skład wybranego nowego zarządu klubu weszli: Krzysztof Chęciak (prezes), Anna Frączyk (wiceprezes) , Maja Komar (skarbnik).

2010

Olimpiada szachowa niesłyszących w Estoril/Portugalia - srebro męskiej drużyny, brąz kobiecej. Obok M.Łapaja i M.Ćwieka – szachiści Arkadii: Krzysztof Chęciak, Jerzy Strzelecki, Maciej Szalko oraz obok E.Wardziak - szachistka Arkadii: Joanna Strześniewska.

Drużyna szachowa Arkadii – drużynowym mistrzem Polski niesłyszących.

2009

Brązowy medal szachistów Arkadii Otwock w XIX Klubowym Pucharze Europy Niesłyszących w Hamburgu.

2008

Wielki indywidualny sukces szachisty Arkadii – Krzysztofa Chęciaka na Mistrzostwach Świata Niesłyszących w St.Gallen/Szwajcaria - wygrana w turniejach „Open i Blitz”. K. Chęciak rozegrał na tych mistrzostwach 18 partii odnosząc 13 zwycięstw, 5 remisów bez jakiejkolwiek porażki!

Na tych samych zawodach Marcin Chojnowski zdobywa tytuł pierwszego wicemistrza świata głuchoniewidomych uzyskując identyczny rezultat jak zwycięzca turnieju A.Slepsov z Azerbejdżanu. O wygranej Azera decydują zawiłości regulaminowe. Marcin Chojnowski laureatem ogólnopolskiego konkursu „ Człowiek bez barier”.

Klub Arkadia zawarł umowy partnerskie z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym oraz z klubem UKS MDK Otwock, co zapoczątkowało coroczną współpracę przy organizacji mistrzostw Polski głuchoniewidomych w szachach i warcabach oraz cyklicznego turnieju „Otwocka Jesień Szachowa”.

2007

Planowany wyjazd drużyny Arkadii na XVIII Klubowy Puchar Europy Niesłyszących w Szachach do Primorska w Bułgarii nie doszedł do skutku. Pieniądze w ramach dotacji z PCPR dotarły do klubu za późno i zniecierpliwieni zawodnicy zdążyli rozjechać się po kraju na lokalne turnieje.

2006

Klub rozpoczął działalność w dniu 1 lipca 2006r. W miesiąc później uzyskał wpis do rejestru Starosty Otwockiego. Prezesem klubu został wybrany Krzysztof Chęciak. Wiceprezesami zostali: Jerzy Strzelecki i Jacek Przybysz. Nazwę dla nowopowstającego klubu oraz jego logo zaproponował Tomasz Karolkiewicz.

Apel

Drodzy Czytelnicy, jeżeli byliście świadkami najważniejszych wydarzeń z historii naszego Klubu prosimy podzielcie się z nami swoją wiedzą przesyłając informacje na adres internetowy [email protected] z dopiskiem w temacie „Historia Arkadii”. Będziemy Wam bardzo wdzięczni za uzupełnienie tej rubryki.

Ze sportowym pozdrowieniem!
Zarząd